Genel20 Mart 2023

Plastik Kaç Kez Geri Dönüştürülebilir?

Hepimiz plastiğin geri dönüştürülebilir bir madde olduğunu biliyoruz. Ancak plastik kaç kez geri dönüştürülebilir sorusunun yanıtını birçok kişi bilmiyor. Maalesef ambalaj atıkları ya da diğer plastik malzemeleri sınırsız geri dönüştürülemiyor. Cam ya da metaller herhangi bir sınır olmadan geri dönüştürülebilirken plastikler için bu aşamada bir sınır söz konusu.

Hepimiz plastiğin geri dönüştürülebilir bir madde olduğunu biliyoruz. Ancak plastik kaç kez geri dönüştürülebilir sorusunun yanıtını birçok kişi bilmiyor. Maalesef ambalaj atıkları ya da diğer plastik malzemeleri sınırsız geri dönüştürülemiyor. Cam ya da metaller herhangi bir sınır olmadan geri dönüştürülebilirken plastikler için bu aşamada bir sınır söz konusu.

Plastiklerde geri dönüştürülme işlemi yapıldığında plastiğin yapısında belirli oranda bozulmalar yaşanmaktadır. Bu durum plastiklerin yalnızca 1 ya da 2 kez geri dönüştürülebilmesine sebep olmaktadır. Doğal kaynak tüketiminin azaltılması için plastik ambalajların geri dönüştürülmesi ve hammadde olarak tekrar kullanımı yalnızca 1 defa gerçekleşebilmektedir.

Geri dönüşüm kutusunda yer alan malzemelerden bazıları hiç dönüştürülemez. Geri dönüştürüldüklerinde son derece kalitesiz bir hammadde ortaya çıkar. Bu hammadde kullanılamayacağı için de geri dönüşüm zarar anlamına gelecektir.

 

Hangi Plastikler Geri Dönüştürülemez?

İnsan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden plastik atıklarda geri dönüşüm işlemleri gerçekleştirilemeyebilir. Plastik atıkların geri dönüştürülememesinin sebebi bazen malzemenin yeterli kaliteye sahip olmaması bazen de sonradan kazanılmış olumsuz özellikleridir.

 

Plastik Torbalar

Plastik torbalar geri dönüştürülebilir atıkların arasında yer alan ürünlerden bir tanesi değildir. Özellikle çöplerin taşınması işleminde tercih edilen plastik torbalar birçok ürünün taşınmasında da kullanılır. Maalesef bu ürünler geri dönüşüme gönderilemez. Yeni dönemde plastik torba kullanımının azaltılması için başlatılan kampanyaların sebebi de budur.

 

Plastik Pipetler

Yıllar geçtikçe zaman çok daha değerli bir hal almaya başlıyor. İnsanlar artık beslenmek için çok daha kısıtlı zamanlar ayırıyorlar. Hal böyle olunca da hazır gıda tüketimi hızla yükseliyor. Hazır gıdaların tüketimindeki artış ile birlikte plastik pipet kullanımı da yükseldi. Pipetler de geri dönüştürülmesi mümkün olmayan malzemeler arasında yer alıyor.

 

Plastik Bardaklar

Özellikle iş yerlerinde sürekli olarak tercih edilen plastik bardaklar da geri dönüştürülmesi çok mümkün olmayan ürünler arasında yer alıyor. Bulaşık oluşmaması ve temizlik etmeni sebebiyle son derece kullanışlı olan bu bardakların geri dönüşümü için özel makinalara gereksinim duyulur. Bu özel makinalar tüm geri dönüşüm tesislerinde yer almadığından bardaklar da dönüştürülemeyebilir.

 

Klavye ve Kumanda Gibi Ürünler

Plastik malzeme dendiğinde herkesin aklına plastik şişe ya da poşetler geliyor olabilir. Ancak plastik malzemeler hayatımızın birçok farklı alanında kullanılmaktadır. Klavyeler ya da kumandalar gibi elektronik cihazları kontrol etmemize yarayan araçlarda da plastik kullanılır. Klavye ve kumanda gibi plastiklerin geri dönüşümü de çok mümkün olmaz. Bardaklar gibi özel makinalara ihtiyaç duyulur.

 

Kirli Plastik Ürünler

Kullanımından sonra geri dönüştürülebilecek olan plastik malzemeler eğer kirli bir şekilde geri dönüşüme gönderilirse bu ürünler de kullanılamayabilir. Plastik atığımızı geri dönüşüm merkezine göndermeden önce yıkamamız son derece etkilidir. Her ne kadar geri dönüşüm aşamasındaki makinalar yıkama işlemini gerçekleştirse de her kiri çıkaramazlar.

 

Plastiklerin Daha Fazla Geri Dönüştürülmesi İçin Ne Yapılmalı?

Plastiklerin daha fazla geri dönüştürülebilmesi için yapılması gereken ilk işlem insanların bilinçlendirilmesidir. Maalesef insanlar plastik atıkların dünyaya verdiği zarar konusunda hala yeterli bilgiye sahip değiller. Kendilerini direkt olarak etkilemedikleri için ortaya çıkan problemleri fark etmeleri zaman alır.

Aynı şekilde plastik geri dönüşüm tesislerinin yetersizliği de söz konusudur. İnan Plastik Makinaları olarak firmamız birçok tesise en uygun fiyatlar ile makinaları sunar. Ancak hala birçok tesis yeterli desteği bulamadığı için büyümeyi ya da makine sayısını arttırmayı başaramamaktadır.

Firmamızın hem üretim hem de satış işlemlerini gerçekleştirdiği makinaları tercih eden tesisler çok daha yüksek miktarda plastiği geri dönüştürebilir. Bu tesislerimizin sayısı arttıkça geri dönüşüm ile dünya daha yaşanabilir bir yer haline gelecektir.