Latest News

We are a young and creative company and we offer you fresh business ideas for your team and company.
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Plastik Kaç Kez Geri Dönüştürülebilir?

Hepimiz plastiğin geri dönüştürülebilir bir madde olduğunu biliyoruz. Ancak plastik kaç kez geri dönüştürülebilir sorusunun yanıtını birçok kişi bilmiyor. Maalesef ambalaj atıkları ya da diğer plastik malzemeleri sınırsız geri dönüştürülemiyor. Cam ya da metaller herhangi bir sınır olmadan geri dönüştürülebilirken plastikler için bu aşamada bir sınır söz konusu.

Hangi Plastikler Geri Dönüştürülebilir?

Neredeyse satın aldığınız her plastik ürünün ambalajında geri dönüşüm simgesi içinde bulunan rakamlar ve harfler bulunur. Plastiğin içindeki reçine türüne göre ayrışan bu ikonlara plastik tanım kodları adı verilmiştir.

Plastikler Nasıl Geri Dönüştürülür?

Dünya genelinde her yıl 400 milyon ton plastik atık açığa çıkıyor. Bu atıkların yaklaşık %80’i karalarda birikirken, %20’si ya doğrudan denizlere atılıyor ya da akarsular tarafından denizlere taşınıyor. Peki plastikler nasıl geri dönüştürülüyor?

Plastik Atıkların Geri Kazanımı

Denizlerdeki plastik atık miktarının şu anda 150 milyon ton olduğu düşünülmektedir. Ocean Conservancy örgütünün tahminlerine göre 10 yıl içinde denizlerdeki plastik atık miktarı 250 milyon tona ulaşacak ve 2050 yılı itibariyle denizlerde balıktan çok plastik olacak.

Plastik Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Gerçekleşir

Plastik geri dönüşüm, hurda plastik veya atık plastiğin geri kazanılması ve bu malzemelerin yeniden işlenerek işlevsel ve kullanışlı ürünler haline getirilmesine denir. Bu sürece plastik geri dönüşüm ismi, 1970’li yıllarda verilmiştir.

PE (Polietilen) Atıkların İthalatına Yasak Geldi

18.05.2021 tarihli resmi gazetede yayınlanan Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği'nde değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğ kapsamında PE atıkların ithalatına ilişkin son 45 gün. Tebliğe göre 45 gün sonra artık PE atıklar ithal edilemeyecek.

Plastik Atık

PLASTİK ATIK: Plastik, pek çok tüketici ürününün bir bileşeni olup, imalat sanayinin çıktı ve nihai ürünlerinin çoğunu oluşturur. Bununla birlikte, bütün plastikler aynı değildir ve bu, hepsinin aynı şekilde bertaraf edilip geri dönüştürülemeyeceği anlamına gelir.